Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 04.09.2014 року у справі №915/34/13 Постанова ВГСУ від 04.09.2014 року у справі №915/3...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 04.09.2014 року у справі №915/34/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2014 року Справа № 915/34/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Коробенка Г.П.- головуючого (доповідач), Бакуліної С.В., Шаргала В.І.розглянувши матеріали касаційної скарги Першого заступника прокурора Миколаївської областіна постановуОдеського апеляційного господарського суду від 26.09.2013р.у справігосподарського суду Миколаївської областіза позовомПриватного підприємства "Шанс-Н"до Миколаївської міської радипровизнання недійсним та скасування рішення Миколаївської міської ради №23/63 від 20.12.2012 р. за участю представників сторін:

прокуратури (скаржника): Баклан Н.Ю. (прокурор Генеральної прокуратури України, посв. від 11.10.2012р. № 008813),

позивача: Червак М.П. (директор),

відповідача: Горобченко О.В. (представник за дов. від 16.06.2014р. № 1378/02.02.01-22/02.06/14/14)

ВСТАНОВИВ:

В січні 2013 р. ПП "Шанс-Н" звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовом до Миколаївської міської ради про визнання недійсним та скасування рішення Миколаївської міської ради №23/63 від 20.12.2012 р. "Про розірвання договору оренди землі від 01.12.2008 р. №6092", визнання чинним зазначеного договору.

Позовні вимоги мотивовані тим, що: - розірвання Договору оренди землі від 01.12.2008р. №6092 є продовженням незаконних дій відповідача, направлених на позбавлення позивача прав користування земельною ділянкою та рейдерського захоплення діючого підприємства, нерухомості на цій землі; - оскаржуване рішення прийнято з порушенням земельного, цивільного законодавства, без правових підстав та по фактам, що не відповідають дійсності.

01.02.2013р. позивачем подана заява про відмову від позову в частині визнання чинним договору оренди землі від 01.12.2008 р. №6092.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 06.02.2013 р. у справі №915/34/13, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 р., позов задоволено.

Постановою Вищого господарського суду від 01.07.2013 р. вищевказані судові рішення скасовані, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Після повторного розгляду рішенням господарського суду Миколаївської області від 12.08.2013 р. (оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 16.08.2013 р.) у справі №915/34/13, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 р., позов задоволено.

Вказані судові акти мотивовані тим, що міською радою недоведено такої підстави для розірвання договору оренди землі, як використання ПП "Шанс-Н" земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням та постановою, Перший заступник прокурора Миколаївської області звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити, мотивуючи скаргу тим, що висновки оскаржуваних судових актів суперечать фактичним обставинам справи та не грунтуються на законі. Зокрема, як зазначається скаржником: проведеними Держсільгоспінспекцією в області перевірками (акти від 23.01.2012р. та від 31.08.2012р.) встановлено, що в порушення умов договору ПП "Шанс-Н" використовує земельну ділянку у м. Миколаїві по АДРЕСА_2 не за цільовим призначенням, а саме - під торговельний майданчик для торгівлі з транспортних засобів, що є порушенням земельного законодавства; використовуючи земельну ділянку у комерційних цілях підприємством "Шанс" фактично змінено її категорію та цільове призначення на землі житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що відповідно діючого Класифікатору видів цільового призначення земель віднесено до секції В, код 03.07., та що є порушенням рішення Миколаївської міської ради №27/70 від 18.09.2008р. та умов договору оренди землі № 6092 від 19.11.2008р., та відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України є підставою для припинення користування земельною ділянкою; Держсільгоспінспекція в області листом №1492 від 09.11.2012р. підтвердила той факт, що порушення земельного законодавства з боку ПП "Шанс-Н" не усунуто, акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.01.2012р. та 31.08.2012р. не оскаржувались та є чинними; враховуючи п. 12.3 договору №6092 від 19.11.2008р., яким сторони передбачили, що його дія припиняється шляхом розірвання, зокрема, в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця в разі коли орендар використовує земельну ділянку не за цільовим призначенням, а також враховуючи положення ст. 31 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 526, 598, 627, 629, 651 ЦК України, Миколаївська міська рада не виходячи за межі своїх повноваженнь, маючи належні докази про порушення ПП "Шанс-Н" умов договору прийняла рішення про його розірвання у односторонньому порядку.

У відзиві ПП "Шанс-Н" просить оскаржувані судові акти залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним касаційну скаргу залишити без задоволення, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ№859751, виданого Виконкомом Миколаївської міської ради 17.01.2007р. ПП "Шанс-Н" є власником нежитлового приміщення №4 в літ. С-1 загальною площею 45,6 кв.м. та службової будівлі по АДРЕСА_2, в м. Миколаєві. Реєстрація права власності здійснена Миколаївським МБТІ про що свідчить відповідний витяг від 17.01.2007 р.

Рішенням Миколаївської міської ради №12/44 від 25.04.2007 р. надано дозвіл ПП "Шанс-Н" на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею: 5000 кв.м. по АДРЕСА_2, 10000 кв.м. - по вул. Будівельників, 14/2 в оренду на 20 років для обслуговування частини майнового комплексу - виробничих будівель та споруд.

Рішенням Миколаївської міської ради №27/70 від 18.09.2008 р., зокрема, пунктами 31, 31.1 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 4649 кв.м., у т.ч. 84 кв.м. під капітальною забудовою, 4565 кв.м. під проїздами, проходами та площадками, за рахунок земель міста, не наданих у власність або користування, зарахувавши її до земель автомобільного транспорту, для обслуговування майнового комплексу - виробничих будівель та споруд по АДРЕСА_2. Зазначена земельна ділянка передана ПП "Шанс-Н" в оренду строком на 20 років.

На підставі зазначеного рішення, між Миколаївською міською радою та ПП "Шанс-Н" 19.11.2008р. укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець передав орендарю земельну ділянку загальною площею 4649 кв.м. по АДРЕСА_2 в оренду строком на 20 років для обслуговування майнового комплексу, що належить ПП "Шанс-Н".

Відповідно до п.12.3 договору, його дія припиняється, зокрема, шляхом розірвання в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця, із звільненням останнього від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі коли орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом шести місяців поспіль), порушення строків завершення забудови земельної ділянки, здійснення без згоди орендодавця передачі або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам.

Відповідно до п.12.5 договору, його розірвання не потребує додаткової угоди . Договір вважається розірваним з моменту прийняття орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.

Також, на підставі рішення Миколаївської міської ради №31/42 від 19.12.2008 р. між сторонами укладено ще один договір оренди землі, за яким ПП "Шанс-Н" також була передана в оренду строком на 20 років земельна ділянка площею 10 446 кв.м. для обслуговування майнового комплексу - виробничих будівель і споруд по вул. Будівельників, 14/2, в м. Миколаєві. Договір зареєстрований у Миколаївській регіональній філії ДП "Центр ДЗК" 20.03.2009 р. за №6442.

Рішенням Виконкому Миколаївської міської ради №508 від 27.05.2011 р. до нежитлового об'єкту по вул. Будівельників, 14/2 (договір оренди землі від 20.03.2009 р. №6442) приєднано нежитловий об'єкт по АДРЕСА_2 (договір оренди землі від 01.12.2008 р. №6092), які належать ПП "Шанс-Н" та надано адресу: вул. Будівельників, 14/2.

Рішенням Виконкому Миколаївської міської ради №579 від 25.05.2012 р. погоджено ПП "Шанс-Н" одержання вихідних даних на проектування та здійснення будівництва оптового овочевого ринку по АДРЕСА_2. Однак це рішення було скасовано рішенням Миколаївської міської ради №22/21 від 22.11.2012 р. за протестом прокурора і це рішення, за твердженням позивача, оскаржено ним в судовому порядку, однак результатів розгляду поки що немає.

Управлінням Держкомзему у м. Миколаєві 23.01.2012 р. складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в якому зазначено, що ПП "Шанс-Н" передано в оренду земельну ділянку площею 4649 га, цільове призначення - землі автомобільного транспорту, однак ПП "Шанс-Н" використовує земельну ділянку площею 1883 кв.м. не за цільовим призначенням, а саме під торгівельний майданчик.

23.01.2012 р. Управлінням Держкомзему у м. Миколаєві видано припис №3 про усунення порушень земельного законодавства.

Аналогічні відомості містяться в акті перевірки від 31.08.2012 р., складеного Державною інспекцією сільського господарства в Миколаївській області.

Інспекцією ДАБК у Миколаївській області 22.10.2012 р. складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в якому відображено, що ПП "Шанс-Н" за адресою АДРЕСА_2 виконуються роботи з будівництва нежитлових будівель невизначеного призначення, вагової з навісом, літньої душової з вбиральнею без зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт, без затвердженої проектної документації, без дозволу на виконання будівельних робіт.

За результатами перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення від 22.10.2012 р.; припис №42 від 22.10.2012 р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; припис №43 від 22.10.2012р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт; прийняті постанови № 55, 921 від 01.11.2012 р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Ці приписи та постанова оскаржені в судовому порядку.

20.12.2012 р. Миколаївською міською радою прийнято рішення №23/63 про розірвання в односторонньому порядку договору оренди землі від 01.12.2008 р. №6092, укладеного між міською радою та ПП "Шанс-Н" з дати прийняття цього рішення, в якості підстави для такого розірвання зазначено про використання земельної ділянки не за цільовим призначенням з посиланням на акти перевірки від 23.01.2012 р., 31.08.2012 р. та порушення вимог у сфері містобудівної діяльності, викладених в акті від 22.10.2012 р., приписах від 22.10.2012 р. №42, 43.

Судами встановлено, що до прийняття міською радою рішення про розірвання договору оренди землі, укладеного з ПП "Шанс-Н" передували рішення міськради:

- №10/19 від 20.10.2011р., яким надавався дозвіл ОСОБА_7 на складання проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки орієнтовною площею 12 128 кв.м., у т.ч. площею 8818 кв.м. за рахунок земель ОСОБА_7 та площею 3310 кв.м. за рахунок земель ПП "Шанс-Н" для обслуговування гуртового ринку з продажу сільгосппродукції по АДРЕСА_1;

- №11/46 від 24.11.2011р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 12128 кв.м. та передачі її в оренду строком на 15 років ОСОБА_7.

В судовому порядку визнано недійсним рішення №10/19 від 20.10.2011р. щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою в частині відведення ОСОБА_7 земельної ділянки площею 3310 кв.м. за рахунок земель ПП "Шанс-Н" справа №5016/507/2012(7/34).

Предметом спору у даній справі є зазначене рішення міськради №23/63 від 20.12.2012р.

Відповідно до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Стаття 141 ЗК України містить перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою, до якого така підстава, як порушення вимог у сфері містобудівної діяльності не входить.

З актів перевірки складених 23.01.2012 р., 31.08.2012 р. вбачається, що ПП "Шанс-Н" використовує земельну ділянку площею 1883 кв.м. земель автомобільного транспорту (в оренду передано 4649 кв.м.) під торговельний майданчик.

Як встановлено судом, 19.12.2008р. Миколаївським міськвиконкомом ПП "Шанс-Н" був виданий дозвіл №080428/т на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, торговельного та іншого призначення торгівельного майданчику по АДРЕСА_2 для реалізації на ньому продовольчих товарів.

Крім того, Виконавчий комітет Миколаївської міської ради прийняв рішення №1107 від 24.04.2009р. про надання дозволу ПП "Шанс-Н" на торговельний майданчик по АДРЕСА_2, узгоджений постійними комісіями міської ради: з питань підприємництва, інвестицій, торгівлі, побутового обслуговування та захисту прав споживачів (протокол №93 від 18.03.2009р.), з питань архітектури, будівництва та охорони історико-культурної спадщини (протокол №23 від 06.04.2009 р.).

Статтею 71 Земельного кодексу України визначено лише поняття земель автомобільного транспорту - це землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно-побутовими будівлями й іншими об'єктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.

Разом з тим будь-яких обмежень щодо видів користування земель автомобільного транспорту Земельний кодекс України не містить.

Частиною 5 ст. 20 Земельного кодексу України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що оскільки у позивача були дозволи власника земельної ділянки Миколаївської міської ради на розміщення на ній торговельного майданчика під плодоовочевий ринок, неможливо вважати це нецільовим використанням землі.

Саме за цих обставин постановою Миколаївського окружного адмінсуду від 20.02.2012р. по справі №2а-554/12/1470 визнано протиправним та скасовано припис №3 від 23.01.2012р. внесений Управлінням Держкомзему у м. Миколаєві стосовно ПП "Шанс-Н".

За таких обставин, оскільки позивачем не доведено використання ПП "Шанс-Н" земельної ділянки не за цільовим призначенням, висновок господарського суду першої та апеляційної інстанції про задоволення позову, колегія суддів визнає правомірним та обґрунтованим.

Слід також зазначити, що згідно п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради віднесено вирішення питань регулювання земельних відносин відповідно до закону.

Положеннями ст.ст. 651-654 ЦК України та ст. 188 ГК України визначено порядок та підстави розірвання господарських договорів.

Спосіб, у який Миколаївська міськрада розірвала договір оренди земельної ділянки, за яким вона виступає орендодавцем, не відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідно до вимог ст. 1117 ГПК України касаційна інстанція виходить з обставин, встановлених у даній справі судом апеляційної інстанції. Згідно з приписами частини 2 цієї норми до юрисдикції касаційної інстанції не відноситься повторна оцінка доказів та встановлення обставин, відхилених господарським судом при розгляді спору. Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Згідно з п.1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення коли визнає, що вони прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних рішенні та постанові, і не можуть бути підставою для їх зміни чи скасування, оскільки вони відповідають чинному законодавству України і обставинам справи.

Керуючись ст. 1115, 1117, 1118, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 26.09.2014р. у справі №915/34/13 залишити без змін.

Головуючий суддя: Г.П. Коробенко

Судді: С.В. Бакуліна

В.І. Шаргало

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст

Приймаємо до оплати